Dla początkujących

To prawda, że nie każdy musi umieć dbać o kwiaty. Jest wiele osób, które bardzo sobie chwalą posiadanie różnych kwiatów, dobrze się czują w ich obecności, niemniej są często na tyle zajęte, czy wręcz leniwe, że niespecjalnie o nie dbają. Osoby początkujące powinny wobec tego poznać kilka podstawowych zasad, które się zazwyczaj stosuje.

Podlewanie

Podlewanie to jeden z podstawowych problemów z jakimi nie potrafią poradzić sobie osoby, które dotąd kwiatami się nie zajmowały.  Czy podlewać często, czy rzadko, jak dużo tej wody wlewać, takie i inne pytania pojawiają się w wielu sytuacjach. Wydaje się, że najczęstszym błędem jest popadanie w skrajność, czyli albo bardzo rzadkie podlewanie powodujące, że kwiat usycha, przestaje się rozwijać, albo zbyt częste podlewanie, co prowadzi do gnicia rośliny. Jak zwykle wskazany jest umiar. Powinniśmy przed podlaniem sprawdzić palcem, w jakim stanie jest ziemia (nie tylko na powierzchni, ale i tak ze 2, 3 centymetry wgłąb). Jest to podstawowa zasada, niemniej zawsze przy zakupie nowego kwiatka powinniśmy zapytać sprzedawcę jakie wymagania powinniśmy spełnić i jak dbać o dany kwiatek, ponieważ niektóre z gatunków (np. paprotki) wymagają dużej wilgoci.

Człowiek latem potrzebuje więcej wody, ponieważ więcej się poci. Podobnie jest z roślinami, które właśnie latem wymagają częstszego podlewania.

 

Dodaj komentarz