kwiaty-doniczkowe-zima

Kwiaty doniczkowe w okresie jesienno – zimowym

Okres zimy i  jesieni to czas spoczynku dla kwiatów i roślin. Niestety często warunki domowe, jak wyższa temperatura i suche powietrze utrudniają im wejście w ten stan, a co za tym idzie powodują ich zamieranie czy chorowanie. Dlatego ważne jest, by w czasie zimy, kiedy kwiaty narażone są na zbyt wysoką  temperaturę i ograniczony dostęp do światła,  zmniejszyć  im w odpowiedni sposób ilość wody czy zredukować  do zera ilość nawozów odżywczych.

Pielęgnacja kwiatów zimą powinna być więc nastawiona na zapewnienie im  większej ilości światła, wyrównanie temperatury czy zapewnienie takiej ilości wody, by wystarczyła do ich egzystencji, ale nie przeszkadzała im w spoczynku zimowym. W zimowy dzień, kiedy zasób naturalnego światła jest o wiele mniejszy niż latem, należy pamiętać, by nasze rośliny mogły korzystać z niego jak najwięcej. W tym celu należy ustawić je bezpośrednio przy oknie, a najlepiej w pomieszczeniach od strony południowo – wschodniej.

Tutaj ważnym elementem pielęgnacji, jest ścieranie kurzu z liści, który blokuje naturalny dostęp do światła. Rośliny doniczkowe o liściach aksamitnych są bardzo delikatne i nie wolno ich przecierać ani gąbką ani szmatką. W  okresie zimy dla kwiatów ważna jest też temperatura. Najlepiej, by była obniżona do 18 stopni Celsjusza. Nie zawsze jednak udaje się to osiągnąć, dlatego idealnym rozwiązaniem jest przeniesienie kwiatów do chłodniejszego pomieszczenia, albo pozostawienia ich jak najbliżej okna, gdzie temperatura jest o wiele niższa.

Pamiętać należy, że przeciągi i owianie roślin przy otwieraniu okna może im jednak poważnie zaszkodzić. W tym czasie należy także dbać o odpowiednią wilgotność powietrza, jak i zminimalizowanie podlewania kwiatów do jednego razu w tygodniu.