kiedy-przesadzamy-kwiaty-doniczkowe

Kiedy i jak przesadzamy kwiaty doniczkowe?

Rośliny doniczkowe będą zdecydowanie lepiej rosły, jeśli każdego roku, albo w przypadku starszych roślin co kilka lat, zmienimy im podłoże i donicę. Większość kwiatów dobrze znosi przesadzanie w miesiącu marcu. Co można łatwo zaobserwować, w zimie kwiaty doniczkowe wypuszczają mniej pędów i liści, a przede wszystkim nie kwitną, w języku fachowym określa się to spoczynkiem zimowym kwiatów.

W marcu rozpoczyna się okres wzrostu i przesadzanie w tym czasie po pierwsze jest mniej uciążliwie dla roślin, a po drugie w tym czasie kwiaty mogą wymagać nowej, większej donicy. Są jednak rośliny, które należy przesadzać znacznie wcześniej, w styczniu czy lutym. Są to kwiaty, które w marcu rozpoczynają już kwitnienie, na przykład niektóre gatunki kaktusów.  Przy przesadzaniu ważny jest też wiek rośliny. Młode, jedno, albo dwuletnie rośliny należy przesadzać każdego roku. Inna będzie już pielęgnacja kwiatów starszych, którym wystarczy zmienić podłoże, co dwa, a nawet trzy lata.

Tutaj jednak warto obserwować, jakie jest tempo wzrostu rośliny oraz czy bryła korzeniowa przerasta donicę. W takim wypadku kwiaty przesadzamy częściej. Okazom rosnącym w dużych donicach możemy jedynie wymienić wierzchnią warstwę ziemi, ponieważ duże kwiaty źle znoszą przesadzanie. Przy przesadzaniu należy pamiętać, by nie uszkodzić bryły korzeni. Dlatego oklepujemy donicę i delikatnie wyciągamy cały kwiat. Nowa doniczka musi być parę centymetrów większa, tak by roślina mogła się dalej rozrastać, ale by nie doszło do bujenia korzeni, nie może być więc też przesadnie duża. Na dnie donicy tworzymy warstwę drenażową, a donica musi mieć koniecznie dziurę na odpływ wody.