oznaki-potrzeby-przesadzania

Oznaki potrzeby przesadzania rośliny

Przy przesadzaniu roślin doniczkowych możemy kierować się albo ogólnymi zasadami mówiącymi, co ile należy zmienić kwiatom podłoże, jakiej ziemi użyć, a także, do jakiej donicy przesadzać, albo informacjami zawartymi w podręcznikach, na temat danego gatunku kwiatów.

Jeśli jednak zaniedbamy nasze kwiaty, to brak odpowiedniego podłoża, zbyt ciasna doniczka czy zła gleba szybko  odbije się na wyglądzie kwiatów. Czego więc nie wolno przeoczyć? Przede wszystkim, jeśli roślina wytwarza wiele odrostów, jej korzenie wystają ponad doniczkę, a ona sama nie mieści się w pojemniku, wtedy bezwzględnie należy wymienić doniczkę na większą. Niepokojącym objawem jest też szybkie wypłynięcie wody na podstawkę, bezpośrednio po podlaniu kwiatu.

Jest to oznaka, że korzenie zajęły całą objętość donicy i z pewnością jest to także ostatni dzwonek, by zmienić wielkość pojemnika. Także, jeśli mimo regularnego podlewania i nawożenia, starsza roślina wypuszcza małą ilość nowych pędów czy liści, a także straciła żywą barwę zieleni, to znaczy, że czas na przesadzanie. Nie tyko jednak przesadzamy kwiaty wtedy, kiedy mają mało miejsca. Pielęgnacja kwiatów, dotyczy także wymiany ich podłoża i dostępu do świeżej, żyznej, bogatej w odżywcze składniki gleby.

Dlatego jeśli na wierzchu donicy pojawia się biały nalot czy osad, albo jeśli ziemia zamieniła się w skorupę, to także na wiosnę, należy zmienić roślinie podłoże. Obligatoryjnie przesadzamy kwiaty bezpośrednio po zakupie. Przy sprzedaży kwiatów doniczkowych wykorzystuje się najczęściej ziemię tak zwaną produkcyjną, która nie ma żadnych właściwości odżywczych, dlatego kwiaty będą lepiej rosły, jeśli przesadzimy je do nowej, lepszej ziemi.