Pielegnacja kwiatow

Pielęgnacja kwiatów – rady dla początkujących

Kwiaty potrafią nadać każdemu mieszkaniu niepowtarzalny styl, wygląd i przyjemną atmosferę. Pusta ściana, parapet lub półka to doskonałe miejsca na kwiatową dekorację. Początkujący hodowcy zazwyczaj nie znają się na gatunkach roślin i kupują te, które najbardziej im się podobają.Pielęgnacja kwiatów i sposoby postępowania z nimi, zależą w dużej mierze od posiadanych gatunków. Jeśli nie jesteśmy pewni, co jest najlepsze dla kwiatów, które obecnie posiadamy wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, które dotyczą prawie wszystkich domowych roślin.

Miejsce ustawienia roślin – można przyjąć zasadę, według której kwiaty posiadające kolorowe liście powinny być umieszczane w miejscach dobrze nasłonecznionych. Rośliny bardziej zielone znacznie lepiej znoszą ograniczenie promieni słonecznych i są bardziej odporne, niż ich kolorowe odmiany. Należy pamiętać, że nawet najbardziej zielona roślina potrzebuje odrobiny światła, zrezygnujmy więc z miejsc zupełnie zacienionych i pozbawionych okien. Pielęgnacja kwiatów będzie znacznie prostsza i przyjemniejsza, jeżeli odpowiednio je rozmieścimy.

Podlewanie – podstawowy i najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, o którym nie wolno zapominać. Kwiaciarnie sprzedają czasem kwiaty, które mimo pięknego wyglądu mają bardzo przesuszoną glebę, po zakupie należy koniecznie sprawdzić podłożę i jego wilgotność. Szybka interwencja przywróci odpowiednie parametry ziemi, warto zastosować podczas pierwszego podlewania odpowiednie odżywki i preparaty, które możemy kupić w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym. Nie wolno nigdy podlewać roślin „na zapas”, jest to podstawowy błąd początkujących hodowców. Przed kolejnym nawadnianiem trzeba sprawdzić ziemię palcem, jeżeli na powierzchni jest mokra należy zagłębić mocniej palec i zbadać głębsze warstwy. Zbyt obfite podlewanie doprowadzi do zgnicia korzeni i w efekcie do obumarcia rośliny.

Pielęgnacja kwiatów zależy także od pory roku – zimą podlewamy rośliny znacznie mniej niż latem, a od marca możemy zaczynać ich nawożenie. W trakcie nawożenia powinniśmy dokładnie stosować się do instrukcji podanych przez producenta, zbyt duża ilość nawozu i odżywek może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku.