przesadzanie-kwiatow

Przesadzanie kwiatów doniczkowych

Rośliny doniczkowe wymagają regularnego przesadzania. Nie tylko bowiem należy, co jakiś czas zmienić kwiatom ziemię, ale także i donicę. Początkujący hodowcy roślin często popełniają znamienny błąd, kupując od razu większą doniczkę. Następuje wtedy zbyt bujny rozrost korzeni, a kwiaty w późniejszym czasie i tak potrzebują więcej miejsca. Dlatego zaczynamy od małej doniczki i przesadzamy kwiaty w każdym roku, albo co parę lat, zwiększając średnicę doniczki o parę centymetrów. Najlepszym okresem dla przesadzania, jak i rozsadzania roślin, jest wiosna. W marcu, bowiem u większości kwiatów po okresie zimowego spoczynku, następuje okres wzrostu.  Jest to bardzo ważne, gdyż minimalizuje stres, jaki kwiaty odczuwają przy przesadzaniu.

Nie do wszystkich gatunków kwiatów stosujemy te same zasady, być może właśnie dlatego pielęgnacja kwiatów nie jest taka łatwa. Przykładowo niektóre kaktusy już w marcu zaczynają swój okres kwitnienia, dlatego przesadzanie ich należy przenieść na okres stycznia i lutego.  Przesadzanie roślin ma na celu lepszy ich rozrost, wygląd, jak i samopoczucie, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, by nowe podłoże spełniało swoje funkcje. Istotny jest drenaż, do którego wykonania idealne zastosowanie ma keramzyt.

Jednakże odpowiednie będą także kamyki czy potłuczona, stara doniczka. Taką warstwą wypełniamy spód donicy i dopiero na nią wysypujemy odpowiedni rodzaj ziemi. W sklepach ogrodniczych, możemy zakupić ziemię zarówno uniwersalną, jak i nadającą się tylko dla poszczególnych gatunków. Zanim więc zaczniemy przesadzać, warto upewnić się, czego potrzebują nasze rośliny i czy wybrana przez nas ziemia będzie odpowiednia.