przesadzanie-kwiatow

Przesadzanie kwiatów

Kwiaty doniczkowe, które znajdują się w naszych mieszkaniach, po pewnym czasie wymagają zmiany ziemi oraz większej doniczki – niezbędne jest ich przesadzenie. Wraz ze wzrostem rośliny następuje rozrost jej systemu korzeniowego, często mocne korzenie wydostają się na zewnątrz doniczki poprzez otwory do nawadniania lub powodują jej pękanie. Aby kwiaty były zdrowe i prawidłowo rosły konieczne jest ich systematyczne przesadzanie, najczęściej co dwa lata.

Kwiecień jest najlepszym momentem na dokonanie zmiany doniczki i odświeżenie podłoża, nie wolno dokonywać tego zabiegu w momencie kwitnięcia rośliny. Kwiaciarnie pełne są różnego typu doniczek, nawozów i specjalnie przygotowanych mieszanek ziemi, mamy więc w czym wybierać. Nowa doniczka musi koniecznie posiadać otwór w swoim dnie i jej średnica powinna być większa od poprzedniej o około 2 centymetry. Używane pojemniki możemy oczywiście ponownie wykorzystać i posadzić w nich nowe kwiaty. Najpierw muszą być one dokładnie umyte, a wapienne osady usunięte. Pielęgnacja kwiatów poprzez ich przesadzanie to bardzo ważny element hodowli, gwarantujący prawidłowy rozrost i zdrowie roślin.

Przesadzanie powinno być poprzedzone obfitym podlewaniem, następnie ostrożnie wyjmujemy roślinę z doniczki – jeśli sprawia nam to trudność, można zbić doniczkę. Lepiej stracić jedną doniczkę, niż uszkodzić bezpowrotnie korzenie, co może doprowadzić do śmierci rośliny. Pielęgnacja kwiatów to także dbanie o system korzeniowy, dlatego pozbywamy się martwych lub zgniłych jego części. Po umieszczeniu rośliny w nowej doniczce starannie obsypujemy ją przygotowaną mieszanką ziemi i delikatnie ugniatamy. Jeżeli przesadzamy duże i wysokie kwiaty, to w trakcie tej czynności od razu umieszczamy w ziemi podporę.

Przez kilka pierwszych dni przesadzone kwiaty nie powinny być zbyt mocno podlewane, a miejsce, w którym je umieścimy niezbyt nasłonecznione. Właściwa pielęgnacja kwiatów po przesadzeniu to podstawa do ich dalszego rozwoju – pojawienie się pierwszych młodych listków i pędów to moment, w którym roślina może być znów normalnie podlewana i ustawiona na swoim stałym miejscu.