Przesadzanie kwiatów

Przesadzanie kwiatów to naturalne działanie zmierzające do poprawy prawidłowości rozwoju rośliny. Istnieje kilka różnych czynników, które decydują kiedy powinniśmy zdecydować się na przesadzanie kwiatów.

Zacznijmy może od momentu zakupu nowej rośliny. Kiedy idziemy do sklepu ogrodniczego, wybieramy daną roślinę, zazwyczaj znajduje się ona w pojemniku, czasem w doniczce przemysłowej. Nowy kwiat zaraz po zakupie powinniśmy przesadzić i po powrocie ze sklepu powinniśmy tego dokonać. Ziemia z doniczki prosto ze sklepu jest zazwyczaj niskiej jakości i powinniśmy o tym pamiętać.

W częstotliwości przesadzania dość istotną rolę odgrywa wiek danej rośliny. Wiele osób stosuje zasadę, że im młodsza roślina, tym powinna częściej być przesadzana. Dlaczego? Bo się rozwija. Tak jak dziecko, im młodsze, tym częściej musimy kupować nowe ubranka, tak samo na ogół jest z roślinami doniczkowymi. Dlatego też młode kwiaty często przesadzamy co roku, starsze co dwa, lub trzy. Należy zwracać ponadto uwagę na inne czynniki, które powinny podpowiedzieć nam, czy już czas na przesadzenie naszych roślin, czy nie. Należą do nich takie podstawowe podpowiedzi jak to, czy roślina mieści się w doniczce. Możemy sprawdzić do podczas podlewania. Jeśli niemal od razu, woda wypływa z doniczki, możliwe, że korzenie wypełniły już niemal całą dostępną im powierzchnię. Możemy reagować na opadające bardziej niż zazwyczaj liście, pogorszenie barwy roślin, czy chociażby na to, że ziemia stała się taką stwardniałą skorupą. Nie powinniśmy też przesadzać naszych kwiatów doniczkowych wczesną wiosną, gdyż one wtedy kwitną.

Często, zwłaszcza kiedy dysponujemy młodymi kwiatkami jesteśmy zmuszeni do wymiany doniczki na większą. Starą powinniśmy oczywiście zachować, dla kolejnych, nowych roślin, które być może w przyszłości zakupimy.

Pamiętajmy też, że jeśli kwiatek nam się przewraca to niekoniecznie przez wzgląd na przeciągi w domu ;-)

Dodaj komentarz